TheCODEBREAKERS czeka na nasze wsparcie!

TheCODEBREAKERS, to międzynarodowa gra kryptologiczna online łącząca funkcje edukacyjne oraz rywalizację uczestników z całego świata, której celem jest promowanie za granicą roli jaką odegrali Polacy w złamaniu szyfru Enigmy. Udział w grze umożliwia zdobycie praktycznej wiedzy na temat historii szyfrów. Specjalnie przygotowane zadania weryfikują wiedzę nabytą przez graczy, którzy próbują złamać coraz trudniejsze szyfrogramy. Zwycięzcy otrzymują nagrody rzeczowe. Aby w pełni realizować swoją misję, autorzy zbierają dodatkowe fundusze za pomocą platformy zrzutka.pl.

To już kolejna edycja gry. Ubiegłoroczna, zakończona sukcesem przyniosła efekt w postaci 1000 zarejestrowanych użytkowników. W tym roku do czterech dostępnych języków (polski, angielski, niemiecki, hiszpański) dołączyły dwa kolejne (rosyjski, francuski). Pomoże to dotrzeć do szerszej grupy odbiorców i rozpromuje wiedzę o kluczowej roli Polaków w złamaniu szyfru Enigmy.

– Ostatnia edycja była dużym krokiem w rozwoju naszej akcji. Stworzyliśmy zupełnie nowy system informatyczny pozwalający na przeprowadzenie jej w wielu językach. Wówczas były to angielski, hiszpański, polski i niemiecki, a w tym roku dodajemy francuski i rosyjski. Dzięki temu nasz zasięg zwiększył się o kraje, w których nie ma powszechnej znajomości j. angielskiego.

Teraz możemy dotrzeć do krajów rozsianych na dużej części globu i o to nam właśnie chodzi – by wszędzie, gdzie to możliwe opowiadać o polskim wyczynie, który miał wpływ na zwycięstwo w II wojnie światowej. – mówi Szymon Dąbrowski, twórca gry.

Autorzy skupiają się na ciągłym rozwoju gry – w tym roku oprócz nowych wersji jezykowej uatrakcyjniono już stronę www gry. Projekt opiera się na donacjach umożliwiających dalsze rozwijanie gry. Tegoroczną edycję dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”, a zrzutka ma na celu realizację projektu w optymalnym zakresie. W planach jest tłumaczenie gry na kolejne języki, dodatkowe działania promocyjne oraz realizacja gry na zaawansowanym poziomie, której uczestnich nauczą się łamać wiadomości szyfrowane Enigmą przy pomocy metod opracowanych przez Polaków!

-Widzimy, że to działa! Uczestnicy z tak odległych nam kulturowi krajów jak Bangladesz, Indonezja czy Wietnam (ale też bliższych nam jak Francja, Niemcy czy USA) podkreślają, że zabawa w kryptologa była doskonałą przygodą, dzięki której dowiedzieli się o roli Polski w historii Enigmy

Grę można wesprzeć pod adresem https://zrzutka.pl/z/enigma. Twórcy pragną podziękować każdemu wpłacającemu. W zależności od wysokości wsparcia donator otrzymuje np. wpisanie na Listę Wspierających umieszczoną na stronie internetowej projektu, tematyczny kubek, koszulkę czy grę planszową.

Strona www projektu: www.thecodebreakers.org